Prečo nie sú eknihy zadarmo?

Veľa ľudí má pocit, že elektronické knihy by mali byť zdarma, prípadne takmer zdarma. Veď predsa neexistujú náklady na tlač, distribúciu, či skladovanie. Áno, tieto náklady pri elektronických knihách naozaj odpadajú. No kým kniha uzrie svetlo sveta a dostane sa až k čitateľovi, musí prejsť dlhú cestu.

Čo tvorí cenu eknihy

Ak pri kupovaní eknihy šomrete, že dávate peniaze za čosi nehmotné, skúste sa zamyslieť nad nasledujúcimi položkami. Určite uznáte, že sú opodstatnené a že aj pri tvorbe eknihy vznikajú nemalé náklady. Aké?

  • Zárobok pre autora. Ak niekto napíše knihu, je jasné, že na nej chce čosi aj zarobiť. Dalo by sa oponovať, že autor predsa zarobí na tlačenej verzii knihy. Avšak mnoho kníh, najmä odborných, v súčasnosti vychádza len ako online knihy. Tak či onak, v našich podmienkach autori kníh nezarábajú horibilné sumy. A ich zisky často len tak-tak pokryjú ich náklady a čas, ktorý tvorením knihy stratili. Preto je časť ceny knihy určená ako marža pre autora.
  • Preklad a korektúra knihy. Pri zahraničných knihách je potrebné rátať s prekladom, ktorý nie je zadarmo. Profesionálneho prekladateľa je totiž potrebné zaplatiť. Aj táto suma sa odráža do konečnej ceny knihy. To isté platí aj pre korektúru. Knihu je potrebné profesionálne skontrolovať a v prípade potreby opraviť nesprávnosti.
  • Obálka knihy a prípadné ilustrácie. Ak aj kniha nemá ilustrácie, obálku má určite. A to aj vo verzii knihy online. Obálku spravidla netvorí sám autor, ale tím profesionálov. Ktorí takisto nepracujú bez platu…
  • Nie je zadarmo. Aby si knihu aj niekto zakúpil, je treba dať o nej vedieť. Knihy na stiahnutie nie sú vystavené vo výkladoch kníhkupectiev. Čitatelia sa o nich musia dozvedieť iným spôsobom. A práve na tento účel slúži propagácia cez internet, vytvorenie vlastného webu pre eknihu a mnoho ďalších nákladných marketingových nástrojov.
  • Zárobok sprostredkovateľa predaja. V neposlednom rade sú tu náklady, ktoré má s predajom knihy internetové kníhkupectvo. A to na jej predaji chce zarobiť tiež.

Ak sa na to pozriete z tohto pohľadu, určite uznáte, že ani online knihy nemôžu byť celkom zdarma. Pri najbližšom nákupe eknihy si na to teda spomeňte.

 

FOTO:  © aletia2011 / Dollar Photo Club

 

 

 

 

Pridaj komentár